Prywatne strony prezesa - Muzeum komputerów 8-bitowych

Witam w moim skromnym, domowym muzeum starych, 8-bitowych komputerów...

 Mój "sztandarowy" zestaw, czyli: ZX Spectrum 48K, ZX Interface 1, Microdrive wraz z kasetką oraz ZX Printer

 

Nie mam pojęcia dlaczego konkretnie zacząłem zbierać ten złom. Może dlatego, że w latach 80-tych oczarowało mnie ZX Spectrum 48K? I to do tego stopnia, że potrafiłem siedzieć po nocach i klepać proste programiki w BASICu typu "odegraj melodyjkę" albo "narysuj zaprojektowany na kartce obrazek"? Swego czasu napisałem też kilka gier na "gumiaka" (m.in. "Oczko", "Kółko i krzyżyk", "Okręty"). Ale zupełnym apogeum mojej twórczości było napisanie trzech programów edukacyjnych do nauki muzyki (jako, że kształciłem się wtedy w tym kierunku). Dwa z nich ("Kształcenie słuchu" oraz "Muzyka" dołączyłem i opisałem w mojej pracy magisterskiej!).

Potem były czasy wielkiego piractwa komputerowego - giełdy w szkole przy ul. Grzybowskiej. Tam handlowało się oprogramowaniem i zarabiało na kolejne rozbudowy "gumiaka". Zamiast starego telewizora podłączało się "wysokiej klasy" monitor Neptun (ja miałem z czarną obudową!). Szczytem techniki z zakresu pamięci masowej było posiadanie stacji dysków Timex FDD3000. Niezbędna okazała się drukarka (posiadałem wtedy drukarkę Centronics GLP-II na prawdziwy papier A4!). Rewolucję dźwiękową w świecie ZX Spectrum zrobił interface AY (zaimplementowany układ dźwiękowy z ZX Spectrum 128K). Oczywiście, rozszerzało się pamięci do 80K i 128K...

Ostatnio coś mi odbiło i zacząłem ponownie kupować ten sprzęt. Początkowo było to poczciwe ZX Spectrum, ale później poszedłem dalej i skompletowałem cały zestaw, który kiedyś - przede wszystkim ze względu na cenę - był dla mnie nieosiągalny (patrz zdjęcie na górze strony). Kupuję głównie na aukcjach internetowych, ale pomocni okazują się przyjaciele i znajomi. W tym miejscu pragnę złożyć szczególne podziękowania prof. Wacławowi Zawadowskiemu, który nieodpłatnie przekazał mi większość swoich zasobów ZX Spectrum.

Staram się, by posiadany sprzęt był sprawny i w idealnym stanie (np. w wypadku "gumiaka" udało mi się to po zakupieniu około 10 egzemplarzy). Zawsze staram się by do wszystkiego były oryginalne opakowania.

Wszystkie zdjęcia wykonałem sam i ilustrują one sprzęt, który posiadam. Jeśli spodoba Ci się jakieś zdjęcie i chciałbyś je wykorzystać - możesz to zrobić (nie będę rościł praw autorskich), ale z jednym warunkiem: musi ona być dokładnie w takiej samej formie jak zamieszczona tutaj. Nie zgadzam się na żadne retusze i kadrowanie (z wyjątkiem skalowania). Powinieneś podać również źródło pochodzenia zdjęcia.

- zobacz zbiory ZX Spectrum
- zobacz zbiory Commodore
- zobacz zbiory ATARI

Chętnie kupię następujący sprzęt:

- ZX Interface 2
- Kabel łączący magnetofon z ZX Spectrum 48K
- Napęd FDD do ZX Spectrum 128K +3
- Monitor Neptun w czarnej obudowie

Powrót Strona główna