Kopiowanie materiału video na nośniki cyfrowe (formaty, kodeki)

Mnogość dostępnych "komputerowych" formatów video umożliwia przygotowanie materiału wyjściowego w standardzie spełniającym indywidualne wymagania użytkownika. Regułą jest jednak to, że formaty oferujące najwyższą jakość obrazu i dźwięku mają największe wymagania techniczne w stosunku do sprzętu, na którym będą odtwarzane. Również proces przygotowania filmu najwyższej jakości jest bardziej czasochłonny - a przez to i droższy.

Proponujemy kilka podstawowych, sprawdzonych w praktyce wariantów:


AVI

Najstarszy format video. Charakteryzuje się najmniejszymi wymaganiami systemowymi. Wystarczy komputer klasy IBM PC 486 DX z systemem Windows 3.1. Nie jest istotne ile pamięci operacyjnej jest w komputerze. Nie jest również niezbędna "mocna" karta graficzna.

Do wyboru jest kilka jego wersji (kilka metod kompresji - kodeków). Najlepszą jakość obrazu uzyskuje się stosując kodek Indeo Video 5.04.

Rozdzielczość obrazu jest w praktyce ograniczona do 320x240 pikseli.

Kodek ten polecamy do bardzo krótkich filmów (1 min. filmu zajmuje aż 27,5 MB!). Dzięki stałej wielkości strumienia danych - na jakość obrazu nie ma wpływu jego dynamika.

Pobierz plik Próbka video 30 sek. w AVI Indeo Video 5.04 320x240 pikseli, 25 klatek/sek, strumień danych 450 KB/sek, dźwięk 16-bit, 22 kHz, mono. Na jednej płycie CD 700 MB zmieści się do 25 min. filmu. [pobierz plik 13,8 MB]


MPEG

Nowszy format video. Charakteryzuje się większym stopniem kompresji, lepszą od AVI jakością obrazu i dźwięku, ale i nieco większymi wymaganiami systemowymi. Niezbędny jest co najmniej komputer klasy IBM PC Pentium z systemem Windows 95 lub nowszym. Nie jest również istotne ile pamięci operacyjnej jest w komputerze. W zupełności też wystarczy współczesna, standardowa karta graficzna.

Rozdzielczość obrazu jest w praktyce ograniczona do 352x288 pikseli. Zapewnia to zgodność z formatem VideoCD, dzięki czemu tak przygotowana płyta może być odtwarzana zarówno na komputerze, jak i w stacjonarnym odtwarzaczu DVD/VideoCD umożliwiającym odczytywanie płyt CD-R. Format mpeg ma również zastosowanie podczas przygotowania plików video do publikacji w sieci Internet (zobacz przykłady w galerii VIDEO).

Nie polecamy tego kodeka dla filmów zawierających bardzo dynamiczne ujęcia (zmiany dużej powierzchni obrazu, szybkie panoramy itp.) ze względu na bardzo widoczną w takich miejscach kompresję (obraz robi się "kwadratowy"). By uzyskać w takim wypadku lepszą jakość - należy podnieść dwukrotnie wielkość strumienia danych obrazu, co pociąga za sobą spadek maksymalnej pojemności płyty w formacie VideoCD - praktycznie do 30 minut.

O ile jest to jak na razie jedyna metoda oglądania naszego filmu na odtwarzaczu VideoCD/DVD, o tyle nie polecamy tego kodeka do oglądania filmu na komputerze. Ścisłe wymogi standardu VideoCD nakazują przygotowanie pliku w rozdzielczości 352x288 pikseli i stosownych strumieniach danych video i audio. O ile strumienie danych można w pewnym zakresie zmieniać, o tyle rozdzielczość musi być zachowana. Ponieważ digitalizacja filmu odbywa się w pełnej rozdzielczości PAL (768x576), to po zmniejszeniu obrazu o połowę (uzyskamy wtedy 384x288) nie można już obciąć normalnie niewidocznej części ekranu u góry i u dołu filmu (tzw. overscan). W związku z tym, oglądając tak przygotowany film na komputerze będziemy mieli u dołu, a czasem i u góry ekranu w kilku liniach "śmieci", które normalnie na telewizorze nie są widoczne.

Pobierz plik Próbka video 30 sek. w MPEG, 160x120 pikseli, 25 klatek/sek, strumień danych: video 256 Kb/sek, audio: 96 Kb/sek. Przeznaczony do publikacji w sieci Internet. [pobierz plik 1,3 MB]
Pobierz plik Próbka video 30 sek. w VideoCD, 352x288 pikseli, 25 klatek/sek, strumień danych: video 1536 Kb/sek, audio: 112 Kb/sek. Na jednej płycie CD 700 MB zmieści się do 60 min. filmu. [pobierz plik 6,4 MB]


DivX

Najnowszy i obecnie najbardziej popularny format video. Charakteryzuje się największym stopniem kompresji (dużo większym niż kompresja stosowana w wypadku filmów nagranych na DVD), najlepszą jakością obrazu i dźwięku, ale i największymi wymaganiami systemowymi. Niezbędny jest co najmniej komputer klasy IBM PC Pentium II z systemem Windows 98 lub nowszym. Bardzo ważna jest ilość pamięci operacyjnej w komputerze (minimum 32 MB). W większości przypadków nie wystarczy nawet grafika AGP wbudowana we współczesne płyty główne komputera. Niezbędna jest bardzo szybka, droższa karta graficzna. Koniecznie trzeba zainstalować dodatkowo darmowy kodek DivX w systemie. W związku z tym, że dźwięk jest kompresowany w formacie mp3, może również zaistnieć potrzeba zainstalowania w starszym systemie kodeka mp3.

Rozdzielczość obrazu teoretycznie może sięgać nawet pełnego systemu TV PAL 4:3 (768x576 pikseli) Jednak w praktyce, w celu optymalnego zagospodarowania całego pełnometrażowego filmu na jednej płycie CD, jest ograniczana do około 640x480 pikseli. Biorąc pod uwagę fakt, że digitalizowany obraz w pełnej rozdzielczości zawiera obszar niewidoczny normalnie na telewizorze (tzw. overscan), optymalną rozdzielczością plików w DivX jest 704x512 pikseli.

Bardzo polecamy ten kodek do oglądania filmów na komputerze. Jakość obrazu i dźwięku przewyższa popularny domowy system video VHS a nawet SVHS! Na jednej płycie można z powodzeniem zmieścić 1,5 godzinny film w najwyższej jakości. Jedynym ograniczeniem może być wydajność komputera.

Sprawdź wydajność swojego systemu: jeśli nie masz, pobierz kodek DivX 5.02 oraz testowy plik video w DivX.

Uwaga! Optymalizujemy strumień danych w zależności od długości filmu. Dzięki temu, krótsze filmy mogą być w jeszcze lepszej jakości - wykorzystując całą dostępną pojemność płyty CD!

Pobierz plik Próbka video 1 min. w DivX (kodek 5.02), 704x512 pikseli, 25 klatek/sek, strumień danych: video 1536 Kb/sek, audio: 128Kb/sek. Na jednej płycie CD 700 MB zmieści się do 60 min. filmu (max. 120 min.) [pobierz plik 6,3 MB]


PRZYKŁADOWE KALKULACJE USŁUG

Na pewno warto mieć kopię swoich unikalnych filmów video na nośnikach cyfrowych!

Kopia w standardzie DivX w stosunku do kasety video:
- ma lepszą jakość obrazu i dźwięku (istotne, jeśli kopiowany jest materiał np. z kaset Hi8, Digital8, miniDV),
- jest trwalsza i mniej podatna na zniszczenie i zużycie,
- umożliwia samodzielne sporządzanie dowolnej liczby kopii bez utraty jakości materiału,
- jest łatwiejsza do przechowywania i rozpowszechniania.

Zapoznaj się ze szczegółowym cennikiem.

Koszt przekopiowania na CD w VideoCD swojego 30-minutowego filmu, dostarczonego np. na kasecie VHS:
- 60 zł za digitalizację materiału,
- 195 zł za wyrenderowanie filmu do kodeka VideoCD
- 15 zł za nagranie filmu na płytę CD
- razem: 270,- zł

Koszt przekopiowania na CD w DivX swojego 30-minutowego filmu, dostarczonego np. na kasecie VHS:
- 60 zł za digitalizację materiału,
- 315 zł za wyrenderowanie filmu do kodeka DivX
- 15 zł za nagranie filmu na płytę CD
- razem: 390,- zł

Koszt przekopiowania na CD w VideoCD swojego 60-minutowego filmu, dostarczonego np. na kasecie VHS:
- 60 zł za digitalizację materiału,
- 390 zł za wyrenderowanie filmu do kodeka VideoCD
- 10 zł za nagranie filmu na płytę CD
- razem: 460,- zł

Koszt przekopiowania na CD w DivX swojego 60-minutowego filmu, dostarczonego np. na kasecie VHS:
- 60 zł za digitalizację materiału,
- 630 zł za wyrenderowanie filmu do kodeka DivX
- 10 zł za nagranie filmu na płytę CD
- razem: 700,- zł

UWAGA!!! OFERTA SPECJALNA!!!

Wszyscy, którzy zamawiają u nas realizację reportażu filmowego (w szczególności dotyczy realizacji reportażu z uroczystości ślubnej) - otrzymują bonifikatę 50% na wykonanie kopii cyfrowej w DivX!

Cennik Strona główna